V Starej Bystrici ho uviedli do prevádzky počas víkendových Osláv zvrchovanosti 2009.
STARÁ BYSTRICA. V sobotu oficiálne odhalili prvý orloj na Slovensku. Ide o dielo akademického sochára Viliama Loviška, akademickej sochárky Marcely Loviškovej a architekta Ivana Jarinu. Umiestnili ho na priečelí Domu kultúry na Rínku sv. Michala.
"Je to unikát, na ktorý sme hrdí. Naše námestie dostalo záverečnú čerešničku na torte," zhodnotil starosta obce Ján Podmanický. "Orlojom chceme pozdvihnúť cestovný ruch v obcí a v celom severozápadnom Slovensku," povedal. Podľa neho tiež unikát rozšíri a podporí v ľuďoch povedomie o slovenskej histórii a jej osobnostiach. "Je to symbol, ktorý ukáže mládeži, ako funguje pohyb slnka, mesiaca," uviedol.
"Srdcom orloja je astroláb, ktorý robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku. Bez astrolábu nemôže byť orloj orlojom," upozornili predstavitelia obce.
Farby hlavnej dosky atrolábu symbolizujú jednotlivé fázy dňa - červená úsvit, bledomodrá deň, čierna noc. Doska je rozdelená aj zlatými lemovkami, ktoré označujú rovník, obratník raka, obratník kozorožca a takzvaný miestny poludník. Ten ukazuje, kedy je slnko najvyššie na oblohe nad Starou Bystricou.
Najväčšia drevená socha na Slovensku predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Vo výklenkoch orloja je umiestnených šesť bronzových plastík - knieža Pribina, kráľ Svätopluk, kodifikátori slovenského jazyka Anton Bernolák a Ľudovít Štúr a Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka.
Vo vežičke orloja sú umiestnené aj dva zvony. Jeden zvon odbíja čas, druhý zvon vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov.