TURZOVKA. Sobotňajšie zhromaždenia nacionalistickej Slovenskej pospolitosti na Kysuciach vyhlásili dopredu aj v obecnom rozhlase. Primátor hovorí, že museli. „Myslím si, že zákon o zhromažďovaní je z hľadiska obcí a miest dosť nepraktický, pretože my nevydávame na zhromaždenie povolenie, skôr sme povinní prijať oznámenie organizátorov, pokiaľ nie sú jasné protiústavné znaky," povedal Miroslav Rejda, primátor mesta.
Oznámenie v rozhlase mestu podľa neho ukladá zákon. V Turzovke ho hlásili v utorok. Zákon podľa neho treba rýchlo novelizovať, pretože mesto bolo obvinené, že protest dokonca organizuje. Organizátori prišli svoje zhromaždenie proti vláde, kvôli sociálnej nečinnosti ohlásiť na mestský úrad osobne. Do Turzovky podľa neho prišla pospolitosť len odviesť pozornosť od stretnutí na východe, pretože zásadný problém s Rómami v meste nemajú.
Rečnil cez megafón
Šéf Slovenskej pospolitosti prišiel medzi svojich prívržencov ako posledný. Pôvodne malo byť stretnutie pred mestským úradom v centre Turzovky. Presunuli ho však kvôli dvom sobášom na neďaleké asfaltové ihrisko. Z červeného auta si Kotleba zapojil megafón a ešte s ďalším rečníkom asi hodinu rozprával. Napádal vládu, ktorá podľa neho rómsku problematiku vôbec nerieši. Rovnako sa podľa neho nestará ani o sociálne najslabších. Demonštrácii stovky prívržencov pospolitosti sa prizerali asi dve stovky domácich.
Boli zvedaví čo sa bude diať. Skoro však začali odchádzať. Šéf Slovenskej pospolitosti ich vyzval, aby sa pridali a vyjadrili svoj názor do megafónu. Veľký úspech nemal. Niekoľko sympatizantov však našiel.
Slovo dostali asi traja alkoholom potužení domáci. Sám Kotleba situáciu a spolužitie s Rómami v Turzovke označil za nie tak problematickú ako napríklad na východe Slovenska. Časť domácich však začala protestovať. Život v Turzovke je podľa niektorých takmer neznesiteľný a dôvodom sú práve Rómovia. Primátor hovorí, že tento problém výrazne vypuklý nie je. „Dokonca sa u nás ani nechcú združovať. Najväčším problémom je pouličný predaj," povedal Rejda.
Nezmestili sa do autobusu
Takmer dve stovky rómskych obyvateľov Turzovky počas stretnutia v meste neboli. Ešte v piatok doslova utiekli do neďalekej Ostravy. Veľká časť z nich tam má rodiny. Do autobusov sa ich chcelo dostať toľko, že ich nedokázali vziať. Odchádzali preto aj taxíkmi. „Dnes je to tu super, pretože všetci kamsi zo strachu odišli. Inokedy si tu však nemôžem ani vypiť, aby som sa nebál, že ma okradnú," hovoril za všetkých jeden z miestnych v krčme v centre Turzovky. Rómom neverí a mali by sa podľa neho vrátiť do Indie.
O šéfa extrémistickej Slovenskej pospolitosti Mariána Kotlebu bol medzi novinármi po stretnutí veľký záujem. Asi päť televíznych štábov a necelá desiatka novinárov ho spovedali asi štvrťhodinu. Asistovalo im asi päť policajtov v civile, všetko zaznamenávali na kamery.
Do Turzovky so Žiliny v sobotu ráno smerovali stovky policajtov. Veľmi sa však neukazovali a nakoniec odišli bez zásahu.