ČADCA. V tomto mimosezónnom období má chrípka a jej podobné ochorenia najnižší výskyt. Kým v obvode Kysucké Nové Mesto ide o necelých 70 ochorení na 100-tisíc obyvateľov, v obvode Čadca je to iba 49 chorých. Pre porovnanie, pri epidémii sa pohybuje chorobnosť medzi 2, až 4-tisíc obyvateľov.
„Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Čadci po celý rok monitoruje situáciu vo výskyte chrípky. Jej vrchol býva spravidla v zimných mesiacoch od polovičky decembra do konca marca nasledujúceho roku. Najlepším preventívnym opatrením je dať sa zaočkovať. Pre túto očkovaciu sezónu bude v jeseni k dispozícií vakcína obsahujúca aj antigén proti tzv. prasacej chrípke. Vakcína po výbere dodávateľa (názov zatiaľ nie je známy) sa bude distribuovať do lekárni," informoval regionálny hygienik Jozef Pokorný.
Dodáva, že je dôležité dodržiavať zásady správnej životosprávy s dostatočným prívodom bioaktívnych látok (vitamíny, antioxidanty, minerály atď.) na posilnenie prirodzenej odolnosti organizmu. V jesennom období treba dbať aj na správne obliekanie, vetranie uzavretých priestorov, aktívny pohyb na čerstvom vzduchu či otužovanie.
Chrípka je akútne, ťažké ochorenie vyskytujúce sa väčšinou v epidémiách počas studeného ročného obdobia, ktoré treba rozlišovať od zvyčajného prechladnutia, respektíve chrípkového infektu. Spôsobujú ho chrípkové vírusy, ktoré často menia svoj fenotyp, a nezriedka sa končí - najmä u starších osôb a ľudí s ochoreniami pľúc alebo srdca - smrteľne. Symptómami sú vysoká horúčka, bolesti hlavy a končatín, tiež kašeľ, zachrípnutie a bolesti hrdla. Dodatočne dochádza často k bakteriálnej infekcii zasiahnutých slizníc. Následkami sú napríklad zápal pľúc alebo zápal srdcového svalu.
Autor: ih