Obecný úrad prevádzku zastavil. Nemôže sa dohodnúť s vlastníkmi pozemkov.
SKALITÉ. Zazmluvniť vlastníkov a užívateľov pozemkov, na ktorom stoja lyžiarske vleky v Skalitom-Serafínove, sa prevádzkovateľovi nepodarilo. Tí totiž nesúhlasia s výškou nájomného.
„Po celý čas prevádzky vlekov sa obec snažila postupne zlepšovať podmienky pre návštevníkov. Vykúpili sa ďalšie pozemky, na ktorých sa mohli zriadiť odstavné plochy na parkovanie. Vybudovali sa prístupová cesta, ihrisko, osvetlenie, zakúpil nový turniketový systém predaja a kontroly lístkov či stroj na úpravu zjazdoviek," vysvetľuje Alojz Petrák, riaditeľ Prevadzkárne Obce Skalité, ktorá je prevádzkovateľom lyžiarskych vlekov.
"Dokonca sa začalo s budovaním akumulačnej nádrže na vodu k zasnežovaniu. Všetky plány sme prezentovali na schôdzach s majiteľmi, užívateľmi pozemkov. Snažili sme sa pripravovať infraštruktúru na vybudovanie strediska, ktoré by spĺňalo aspoň základné parametre a oslovilo určitú časť lyžiarskej verejnosti. V časti Skaľanky sú prepojené zjazdovky s poľskou stranou, po vstupe do schengenského priestoru lyžiari neobmedzene lyžujú po zjazdovkách susedných štátov," hovorí Petrák.
"Plánovali sme spoločnú propagáciu celej oblasti, čím by sme získali na atraktivite. Obci sa podarilo presadiť vybudovanie zjazdu aj výjazdu z novobudovanej rýchlostnej cesty, zastavovanie medzinárodného rýchlika na zastávke Skalité – Serafínov, čo bolo takisto nemalým prínosom pre úspešný chod strediska,“ dodáva Petrák.
Pred piatimi rokmi sem prišlo až štyridsaťtisíc ľudí
Riaditeľ vraví, že v sezóne 2004 – 2005 prišlo lyžovať do Serafínova až 40-tisíc ľudí. „Keby sme mali zasnežovanie, ktoré sme naplánovali už pred ôsmimi rokmi, bola by návštevnosť raz taká. Denne sem prišlo v priemere okolo 300 Poliakov, teraz by ich bolo aj osemsto,“ myslí si.
Súčasnosť je taká, že Obec Skalité – Prevádzkáreň v súčasnosti čelí žalobe vlastníkov pozemkov. Za to, že vlani spustili do prevádzky vleky bez toho, že by podpísali s nimi zmluvu.
„Tri roky sa tam lyžovalo bez zmluvy a vyplatenia nájomného. Postavili osvetlenie bez toho, aby sa spýtali, či môžu vstúpiť na náš pozemok a zabetónovať tam stĺp. Ďalší pozemok, kde sme mali zasiatu ďatelinu, zdevastovali mechanizmami,“ sťažujú si manželia Tabačárovci.
Tí apelujú na doporučenie súdu, aby sa obec, ak chce cudzí pozemok užívať, dohodla s majiteľmi. Manželia Tabačárovci tvrdia, že z ich strany ochota bola. Nesúhlasia však s vyplácaním šesť percent z tržby delený schváleným pomerom na príslušné zjazdovky.
Obec sa vraj vydierať nedá
„Obec sa snažila o dohodu s majiteľmi, posledné stretnutie sa uskutočnilo vlani v novembri. Navrhli sme nájom 0,10 eura (3 Sk) za štvorcový meter a sezónu pri vleku typu F 12 a S (pri Snežienke). S tým však žalobcovia nesúhlasili, trvajú na nájomnom 0,443 eura (13,30 Sk) za štvorcový meter a rok. Vzhľadom na podmienky vytvorené v stredisku je táto suma pre nás neprijateľná. V súčasnosti sa prenajíma okolo 135-tisíc metrov štvorcových pozemkov v celom stredisku. Vydierať sa nedáme,“ konštatuje Petrák.
Manželia Tabačarovci hovoria, že si dali vypracovať znalecký posudok, pričom spomínaná cena 0,443 €/m2 za rok je v najspodnejšej hranici.
Dodávajú, že napriek tomu, že podali žalobu pre užívanie ich pozemkov, pričom obec nemala s nimi podpísanú zmluvu, táto vleky prevádzkovala až tri roky.
„Vlek F12 pri Snežienke je kľúčový, je na výbornej zjazdovke, vo veľmi dobrej lokalite. Zarába najviac peňazí. Lyžovalo sa tam už pred desiatkami rokov, ešte za prvej republiky,“ hovoria na margo žiadaného nájomného Tabačárovci.
Myslia si, že je na škodu, že stredisko zobrali predchádzajúcemu prenajímateľovi Jozefovi Mikulovi, ktorý predtým pracoval v Okresnej správe cestovného ruchu - organizácii, ktorá do roku 1992 stredisko riadila a ktoré bolo preňho srdcovou záležitosťou.
„Pre neprimerane vysoké nároky vlastníkov pozemkov a prípadné ďalšie možné súdne žaloby sme sa rozhodli prevádzku lyžiarskych vlekov pozastaviť. V súčasnosti prebiehajú súdne konania, kde súd určil nezávislého znalca na určenie výšky nájomného, s ktorým, samozrejme, manželia Tabačárovci nesúhlasia," vraví Petrák.
"Neustupčivý postoj nájomníkov má vplyv aj na zamestnanosť v oblasti Serafínova. Môže ísť až o 50 pracovných miest. Nadôvažok, návštevníkov, ktorí prišli a zistili, že sa nelyžuje, sem už tak skoro nedostaneme. Táto oblasť sa prepadá na samé dno v očiach lyžiarskej verejnosti. Tiež v očiach možných investorov. Pri všetkých žiadostiach o dotácie musí byť potvrdené vlastníctvo alebo dlhodobý prenájom na minimálne 15 rokov. V súčasnosti – v čase krízy, investori vyžadujú minimálne 25 a viac rokov. Keďže niektorí vlastníci toto nechápu, celá oblasť Serafínova stagnuje,“ dodáva Petrák.