Do Hollywoodu chodiť nemusíte, stačí prísť na Kysuce

Ak smútite, že ste na vlastné oči nevideli udeľovanie ocenení za herecké výkony, stačí zavítať do kysuckej obce Staškov. Tam si môžete poobzerať sošku Oscara. Jej replika má svoje miesto vo vitríne rodného domčeka Jozefa Kronera. Najslávnejšiu trofej získ

Starosta obce Ladislav Šimčisko s replikou amerického Oscara, ktorého získal Jozef Kroner za film Obchod na korze.Starosta obce Ladislav Šimčisko s replikou amerického Oscara, ktorého získal Jozef Kroner za film Obchod na korze. (Zdroj: AUTORKA)

Ak smútite, že ste v Hollywoode na vlastné oči nevideli udeľovanie ocenení, stačí zavítať do kysuckej obce Staškov. Tam si môžete poobzerať sošku Oscara. Jej replika má svoje miesto vo vitríne rodného domčeka Jozefa Kronera. Najslávnejšiu trofej získal za herecký výkon vo filme Obchod na korze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

STAŠKOV. Rodný dom Jozefa Kronera sprístupnili verejnosti v novembri 2011. V knihe návštev pribúdajú podpisy a poďakovania ľudí, na ktorých tam dýchla minulosť slávneho herca. „Domček je v správe Centra voľného času v Staškove od apríla 2012. Vlani doň zavítalo okolo 2600 osôb. Najväčšia návštevnosť bola minulý rok v marci, kedy by bol náš slávny oslávil 90-te narodeniny,“ informuje Jozefína Poláčiková, riaditeľka CVČ v Staškove. O návštevu majú záujem aj zahraniční turisti, ktorí sa dozvedajú o hercovi nielen z filmov, tlače, rozhlasu, televízie, ale aj od svojich príbuzných a priateľov zo Slovenska. „Mali sme tu návštevníkov z Kanady, USA, Rakúska, Česka, Švédska i Poľska. Tešíme sa z toho a veríme, že v tomto roku bude návštevnosť ešte väčšia, pretože plánujeme mnohé atraktívne akcie,“ dodáva riaditeľka.

SkryťVypnúť reklamu

Herectvo zrejme zdedili po otcovi

Otec rodiny -Ľudovít Kroner sa narodil 2. júla 1891 v Ľubochni. Tam začal robiť na píle a zoznámil sa so svojou manželkou. Neskôr našiel prácu na železnici. Do Staškova sa s rodinou presťahoval v roku 1920, odišli odtiaľ do Serede v roku 1932. Ľudovít striedavo pracoval ako výhybkár a sprievodca. V štátnych službách pri železnici bol zamestnaný až do odchodu na dôchodok. Zomrel 9. novembra 1956. Herecký talent zdedili jeho deti po ňom.

Jeho manželka Mária sa narodila 9. apríla 1894 na Gombáši. V Staškove vydávala cestovné lístky a pravdepodobne bola jednou z prvých výpravčičiek na Slovensku. Porodila dvanásť detí, päť z nich v Staškove, deväť sa dožilo dospelosti. Zomrela 20. augusta 1975 vo veku 81 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

V interiéri zrekonštruovaného domčeka nechýbajú dobové svietidlá či vypínače, výnimočné sú osobné veci Jozefa Kronera vrátane slávnych ocenení. Nechýbajú jeho rybárske čižmy, udica či obľúbené kreslo a šálka. Na stolíku sa vynímajú okuliare, ktoré používal až do konca svojho života. V predsieni stojí funkčná dobová piecka dokumentujúca 20. roky minulého storočia. Atmosféru umocňuje studňa, ktorú postavili na mieste jej dávnej predchodkyne. Všetky práce sa robili tak, aby sa na domčeku zachovalo čo najviac originálnych prvkov.

Obec vyčlenila v roku 2010 na rekonštrukciu 10-tisíc eur, v roku 2011 to bolo 12-tisíc eur. Pomohla aj zbierka, vďaka ktorej získali 10 500 eur. Spolku rodákov Jozefa Kronera v Staškove sa podarilo získať vďaka grantovému programu Šanca pre váš región Nadácie Orange, z ministerstva kultúry, tiež formou priamej dotácie od spomínanej nadácie čiastku 12 500 eur. Do osobného vlastníctva získala obec objekt v roku 2010. Za dom s pozemkom zaplatila 3 296 eur.

SkryťVypnúť reklamu

V dome prespávali bezdomovci

Rodná chalúpka Jozefa Kronera mala dlhé roky ďaleko od ocenenia, ktoré tento slávny herec získal. Boli na nej vylámané dvere, okná, interiér bol zdevastovaný, záhrada zarastená krovím. Nikto v nej dlhé roky nebýval. Už v deväťdesiatych rokoch sa snažila obec prevziať dom do správy, keďže evidentne chátral. Pri rekonštrukcii Železničnej stanice v Čadci ho opravili. Potom ho pridelila železnica ako nájomný byt istému nájomníkovi z Bratislavy. Užíval ho, ale neobýval. Pustili sa doňho vandali a začali tam prespávať bezdomovci.

Po dlhých peripetiách a rokovaniach sa napokon podarilo dostať dom do vlastníctva obce. V súčasnosti je domček sprístupnený verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 12 035
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 754
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 571
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 895
  5. Hodnotenie profesionála: Cestovali sme po Kanárskych ostrovoch 4 770
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 707
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 570
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 495
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu